Catering to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się branż gastronomicznych. W wielu przypadkach usługa przygotowania i dostarczenia gotowej żywności wiąże się z organizacją okolicznościowych wydarzeń. Sprostanie tej roli jest możliwe tylko wtedy, gdy firma cateringowa dysponuje odpowiednim sprzętem. Inwestycja w dobrej jakości sprzęt cateringowy i funkcjonalne meble może być bardzo kosztowna, zwłaszcza na początku działalności. Jest jednak praktyczna alternatywa dla młodych firm – wynajem mebli cateringowych. To ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli na rozwój firmy już od samego początku jej istnienia!

Meble cateringowe

Meble cateringowe to pozycja obowiązkowa dla firm, które aspirują do kompleksowego świadczenia usług. Niezbędne okażą się takie elementy, jak stoły cateringowe i krzesła. Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni stołów cateringowych, zwróćmy uwagę na kilka cech. Stół powinien być lekki, ale stabilny i umożliwiać wygodne rozkładanie oraz łatwe przenoszenie. Stoły cateringowe przeznaczone są zazwyczaj zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Zwróćmy uwagę, czy wykonane są z materiałów zapewniających odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najlepiej, jeśli blat będzie wykonany z materiału, który nada optymalną wytrzymałość i ułatwi czyszczenie. Konstrukcyjne profile metalowe z kolei powinny być zaimpregnowane środkami antykorozyjnymi. Stół powinien wyglądać estetycznie i nie nosić wyraźnych śladów użytkowania lub uszkodzeń mechanicznych. Podobne wskazówki należy zastosować przy wyborze krzeseł. Niektóre firmy chętnie zaopatrują się także w składane ławki cateringowe czy stoliki barowe.

Sprzęt cateringowy

W skład sprzętu cateringowego wchodzą urządzenia, pozwalające zachować ciepło naszych potraw oraz zastawa stołowo-ekspozycyjna. Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia podstawowego również znajdziemy w ofercie wypożyczalni mebli. Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić, ale również da gwarancję najwyższej jakości. Każda firma cateringowa powinna posiadać w swoim wyposażeniu:

§  Podgrzewacze do potraw wraz z misami

§  Indukcyjne płyty grzewcze

§  Kuchenki elektryczne

§  Podgrzewane kociołki do zupy

§  Termosy i warniki

Poza wyposażeniem podstawowym, można się zastanowić nad takimi elementami wyposażenia, jak lada barmańska czy mobilne bufety sałatkowe. Obsługę gości ułatwią wózki cateringowe, tace i funkcjonalne pojemniki termoizolacyjne do przechowywania potraw. Niezbędna będzie równie zastawa ekspozycyjna – salaterki, patery, półmiski. Nie obejdzie się także bez naczyń, wykorzystywanych przy konsumpcji potraw oraz sztućców. Pamiętajmy także o obrusach i dodatkach dekoracyjnych oraz oświetleniu.