Nagłośnienie jest bardzo ważnym elementem podczas organizacji wydarzenia, bez znaczenia, czy jest to impreza robiona w pomieszczeniu, czy w plenerze. Zapewne niewielu gości zwróci uwagę na doskonałą jakość dźwięku, za to na pewno wszyscy usłyszą problemy z nagłośnieniem, takie jak piski, szumy, czy brak wyraźnego odtwarzania dźwięku. Z tego powodu należy dobrze przygotować wszystkie elementy nagłośnienia imprezy.

Dopasowanie nagłośnienia do warunków imprezy

Nagłośnienie na imprezie plenerowej musi zostać dopasowane do panujących warunków i rodzaju wydarzenia. Inny sprzęt potrzebny będzie na koncert, a inny na konferencję dla niewielkiej ilości osób. W doborze mocy głośników ważna jest również ilość wolnej przestrzeni. Fale dźwiękowe odbijają się np. od ścian budynków, dlatego na dużej przestrzeni może być potrzebny inny rodzaj sprzętu niż w centrum miasta. W terenie niezabudowanym można użyć mocniejszych głośników i wzmacniaczy.

Aby nagłośnić imprezę, potrzebne są mikrofony, głośniki oraz miksery. Mikrofony mogą być nagłowne, np. dla konferansjera lub bezprzewodowe dla wokalisty.

Sprzęt służący do nagłośnienia imprezy jest dość drogi. Dlatego, jeśli wydarzenie nie jest cykliczne, to kupowanie nowych elementów nagłośnienia nie ma sensu. Najlepiej skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętów RTV.

Dobre nagłośnienie, czyli jakie? 

Na imprezie plenerowej ważne jest uzyskanie odpowiedniej proporcji pomiędzy natężeniem dźwięku pochodzącego z głośników a dźwiękiem pogłosu. Istotne jest również odpowiednie tempo docierania fali akustycznej do uszu widowni. Musi się ono pokrywać z tym, co w danej chwili dzieje się na scenie.

Ważny jest układ głośników tak, aby dźwięk był skierowany w stronę widowni, a nie np. w niebo. Należy również przygotować wszystko w taki sposób, aby nie doszło do sprzężeń i męczących dla uszu pisków z nimi związanych.

Warto również zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami technicznymi. Dobrym wyjściem jest przygotowanie zapasowego sprzętu w razie wystąpienia awarii. Czasami drobna usterka może spowodować ogromne problemy w trakcie imprezy, dobrze jest się przed nimi uchronić.